Google je danas predstavio mrežu Find My Device za Android uređaje, koja ima slične funkcionalnosti kao i Apple-ova Find My mreža dizajnirana za lociranje Apple uređaja. Kao i Find My mreža za Apple, Android Find My Device mreža može koristiti milione Android uređaja (koji koriste Android 9 ili noviji) kako bi pronašla izgubljene, ukradene i nestale Android proizvode. Izgubljeni Android telefon može slati signale prema Android uređajima u blizini putem Bluetooth veze i prenositi lokacijske informacije vlasniku. Ova mreža radi i kada su Android uređaji van mreže, bez Wi-Fi ili 4G veze. Počevši od maja, Find My Device mreža za Android telefone će također biti kompatibilna s Bluetooth trackerima koje proizvode kompanije poput Chipolo i Pebblebee, što omogućava Android korisnicima da prate lokaciju predmeta putem Android mreže. Google je u saradnji s Apple-om stvorio industrijski standard koji omogućava korisnicima iPhone-a i Android uređaja da dobijaju obavještenja o nepoznatim trackerima u blizini, bez obzira na brend uređaja za praćenje.

Google predstavlja mrežu Find My Device za Android

Google danas predstavlja mrežu Find My Device za Android bazirane proizvode, koja funkcioniše na način sličan Apple-ovoj Find My mreži, koja je dizajnirana za lociranje Apple uređaja.

google predstavlja mrezu find my device za android

Kao što je slučaj i sa Apple Find My, Android Find My Device mreža koristi milione Android uređaja (koji pokreću Android 9 ili noviji) kako bi pronašla izgubljene, ukradene i izostavljene Android proizvode. Izgubljeni Android smartphone može „pokucati“ na obližnje Android uređaje putem Bluetooth-a, prenoseći informacije o lokaciji vlasniku.

Zbog toga što mreža koristi Bluetooth, ona funkcioniše čak i kada Android uređaji nemaju aktivnu mobilnu ili Wi-Fi konekciju. Neki uređaji, poput Pixel 8 i Pixel 8 Pro, su locirani čak i kada su isključeni ili im je prazna baterija. Find My nudi iste funkcionalnosti za iPhone uređaje.

Počevši od maja, Find My Device mreža za Android smartphonove će takođe funkcionisati sa Bluetooth tragačima kompanija poput Chipolo i Pebblebee, omogućavajući Android korisnicima da prilože tragače na predmete kako bi ih locirali putem Android mreže. Iako Google ne dizajnira svoje tragače, ovi tragači drugih proizvođača funkcionišu na isti način kao AirTags.

Da bi sprečili praćenje korisnika iPhone uređaja bez njihovog znanja putem ove nove mreže, Google je sarađivao sa Apple-om kako bi kreirao industrijsku specifikaciju koja omogućava da i korisnici iPhone-a i Android-a dobijaju upozorenja o nepoznatim tragačima za predmete koji se nalaze u blizini, bez obzira na marku tragača. Google je sačekao da Apple implementira podršku za upozorenja trećih strana kako bi lansirao svoju mrežu, baziranu na kodu koji se nalazi u iOS 17.5.

iOS 17.5 izgleda proširuje „Pronađeno kako vam se kreće“ AirTag upozorenja na tragače za predmete trećih strana, omogućavajući iPhone-u da prepozna tragače za predmete bazirane na Android-u i one drugih kompanija. „Ovaj predmet možete onemogućiti i zaustaviti deljenje njegove lokacije sa vlasnikom. Da biste to uradili, pratite uputstva koja su obezbeđena na veb stranici proizvođača ovog predmeta“, navodi se u nekim delovima iOS 17.5 koda.

Google je bio u mogućnosti da nauči iz kritika koje je Apple dobio nakon lansiranja AirTags. Bilo je mnogo vesti i izveštaja o kriminalcima koji koriste AirTags za proganjanje, krađe automobila i druge prevare, što je navelo Apple da napravi više izmena kako bi se smanjila upotreba neželjenih tragača. Apple je povećao učestalost notifikacija i takođe dizajnirao aplikaciju Tracker Detect za Android uređaje, ali saradnja sa Google-om obezbeđuje trajno rešenje koje štiti Android i iPhone korisnike dok se lansira još jedna velika mreža za praćenje.

Funkcionalnost mreže Find My Device za Android

Mreža Find My Device za Android pruža niz funkcionalnosti koje pomažu korisnicima da lociraju i zaštite svoje uređaje. Evo nekih ključnih funkcionalnosti:

Praćenje nepoznatih uređaja i notifikacije

Mreža Find My Device za Android omogućava korisnicima da prate i primaju notifikacije o nepoznatim uređajima koji su u blizini. Ovo je posebno korisno za sprečavanje neželjenog praćenja i zaštite privatnosti korisnika. Kada se otkrije nepoznati uređaj, korisnik će dobiti obaveštenje i moći će da preduzme odgovarajuće mere za zaštitu svojih podataka i uređaja.

Apple-specifikacija za zaštitu korisnika

Google je sarađivao sa Appleom kako bi kreirao specifikaciju koja omogućava da i korisnici iPhone-a i Android-a dobijaju upozorenja o nepoznatim tragačima za predmete koji se nalaze u blizini. Ovo je važno za zaštitu korisnika od neovlašćenog praćenja i pružanje informacija o uređajima koji su u blizini i koji možda prave potencijalnu pretnju. Saradnja između Googlea i Applea pokazuje posvećenost obe kompanije zaštiti korisnika i sprečavanju zloupotrebe tehnologije praćenja.

Google predstavlja mrežu Find My Device za Android

Mreža Find My Device za Android i Bluetooth tragači

Mreža Find My Device za Android omogućava saradnju sa Bluetooth tragačima drugih proizvođača, što proširuje funkcionalnost mreže i pruža veću fleksibilnost korisnicima. Evo nekih ključnih tačaka o ovoj saradnji:

Rad mreže sa Bluetooth tragačima drugih proizvođača

Find My Device mreža će podržavati i raditi sa Bluetooth tragačima drugih proizvođača kao što su Chipolo i Pebblebee. Ovo će omogućiti korisnicima Android uređaja da prilože tragače na svoje predmete koje često gube ili žele da lako lociraju. Saradnja sa drugim proizvođačima tragača pruža korisnicima veći izbor i fleksibilnost u odabiru uređaja za praćenje.

Funkcionalnost tragača u skladu sa AirTags

Tragači koji su kompatibilni sa Find My Device mrežom za Android će imati slične funkcionalnosti kao Apple-ovi AirTags. To uključuje mogućnost praćenja lokacije predmeta, primanje notifikacija o gubitku ili krađi, kao i daljinsko isključivanje tragača u slučaju da se predmet izgubi ili ukrade. Ova funkcionalnost pruža korisnicima veću kontrolu nad svojim predmetima i pomaže im da ih lako lociraju u slučaju gubitka.

Bezbednost korisnika Android i iPhone uređaja

Korisnici Android i iPhone uređaja će biti zaštićeni od neželjenog praćenja putem Find My Device mreže. Zahvaljujući saradnji između Googlea i Applea, oba sistema će podržavati upozorenja o nepoznatim tragačima za predmete koji se nalaze u blizini. Ovo je važno za zaštitu privatnosti korisnika i sprečavanje potencijalnih zloupotreba tehnologije praćenja. Bezbednost korisnika je prioriteta obe kompanije i ovakva saradnja to dokazuje.

Zaštita korisnika od neželjenog praćenja

Mreža Find My Device za Android ima ugrađene mehanizme za zaštitu korisnika od neželjenog praćenja. Evo nekoliko ključnih tačaka o ovoj zaštiti:

Saradnja između Googlea i Applea

Google je sarađivao sa Appleom kako bi stvorio specifikaciju koja omogućava korisnicima oba sistema da dobiju upozorenja o nepoznatim tragačima za predmete koji se nalaze u blizini. Ova saradnja obezbeđuje da korisnici budu obavešteni o potencijalnoj pretnji i da preduzmu odgovarajuće mere zaštite svojih uređaja i podataka. Saradnja između dve velike tehnološke kompanije pokazuje njihovu posvećenost zaštiti korisnika i stvaranju sigurnijeg digitalnog okruženja.

Notifikacije o nepoznatim tragačima

Find My Device mreža će korisnicima pružiti notifikacije o nepoznatim tragačima koji su u njihovoj blizini. Ove notifikacije će korisnicima omogućiti da budu svesni potencijalnih rizika i da preduzmu potrebne mere kako bi sebe zaštitili. Na taj način, korisnici će imati više kontrole nad svojom bezbednošću i privatnošću.

Google predstavlja mrežu Find My Device za Android

Učenje iz iskustva s AirTags

Google je bio u mogućnosti da nauči iz kritika koje je Apple dobio nakon lansiranja AirTags. Evo nekoliko ključnih tačaka o ovom učenju:

Kritike i izmene u Appleovim notifikacijama

Apple se suočio sa kritikama zbog upotrebe AirTags u neovlašćene svrhe, uključujući praćenje ljudi bez njihovog znanja. Kao odgovor na ove kritike, Apple je napravio izmene u svojim notifikacijama u vezi sa AirTags. Povećali su učestalost notifikacija kako bi korisnici bili obavešteni o prisustvu AirTaga u blizini i omogućili praćenje tragača putem aplikacije Tracker Detect. Ove izmene su napravljene kako bi se smanjila zloupotreba i zaštitila privatnost korisnika.

Tracker Detect aplikacija

Apple je dizajnirao Tracker Detect aplikaciju za Android uređaje kako bi korisnicima omogućio da prate tragače putem svog smartphonea. Ova aplikacija ima funkcionalnosti koje pomažu korisnicima da lociraju tragače i preduzmu odgovarajuće mere ukoliko sumnjaju da su njihovi podaci ili uređaji ugroženi. Tracker Detect aplikacija je deo Apple-ove strategije za zaštitu korisnika i sprečavanje zloupotrebe tehnologije praćenja.

Zaključak

Predstavljanje mreže Find My Device za Android je značajan korak ka poboljšanju funkcionalnosti i zaštite korisnika Android uređaja. Saradnja između Googlea i Applea pokazuje da su ove kompanije ozbiljne u želji da korisnicima pruže bezbedno i sigurno iskustvo korišćenja svojih uređaja. Mreža Find My Device za Android ima potencijal da značajno olakša pronalaženje izgubljenih uređaja i zaštitu privatnosti korisnika.

Google predstavlja mrežu Find My Device za Android

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ova stranica koristi kolačiće kako bi vam pružila bolje iskustvo pregledavanja. Pregledavanjem ove web stranice, slažete se s našom upotrebom kolačića.