Vlada je navodno odlučila istražiti mogućnost ukidanja zamrzavanja carinskih tarifa za digitalnu trgovinu koje je uveo Svjetski trgovinski centar (WTO) 1998. godine. Ovo zamrzavanje carinskih tarifa na elektroničke prijenose podrazumijevalo je ograničenje carina na softver i digitalne proizvode. Indija planira zatražiti od članica WTO-a da ukinu ovu moratorijum na carinske tarife, kako bi omogućila nametanje carina na sve, od preuzimanja softvera do video igara. Također će tražiti jasniju definiciju dobara u e-trgovini. Ova tema će biti raspravljana na ministarskom sastanku WTO-a u Abu Dhabiju u veljači. Globalne tvrtke su protiv ukidanja moratorija, tvrdeći da će zadržavanje ovih restrikcija pomoći oporavku industrije nakon pandemije te sačuvati lanac opskrbe.

Vlada traži kraj Zamrzavanja Carinskih Tarifa WTO-a iz 1998. na Digitalnu Trgovinu

Zahtjev Vlade za ukidanjem zamrzavanja carinskih tarifa

Vlada Indije je pokrenula zahtjev za ukidanjem zamrzavanja carinskih tarifa na elektronske prijenose u skladu s pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO). Ova mjera je bila na snazi od 1998. godine i ograničava carinske tarife na softverske proizvode i digitalne dobra. Taj zamrzavanje je produžavano svake dvije godine, ali Indija, zajedno s drugim zemljama u razvoju kao što je Južna Afrika, smatra da ova restrikcija dovodi do gubitka prihoda od carina i negativno utječe na njihovu trgovinsku konkurentnost.

Zamrzavanje carinskih tarifa na elektronske prijenose od 1998.

Od 1998. godine, WTO je održavao zamrzavanje carinskih tarifa na elektronske prijenose. Ova mjera bila je namijenjena osiguranju razvoja i rasta digitalne trgovine, ali s vremenom je prerasla u problem za mnoge zemlje. Zamrzavanje je omogućilo da se softverski proizvodi, digitalna dobra i drugi elektronski prijenosi ne oporezuju carinama.

Vlada traži kraj Zamrzavanja Carinskih Tarifa WTO-a iz 1998. na Digitalnu Trgovinu

Gubitak prihoda carina za Indiju i druge zemlje u razvoju

Indija, zajedno s drugim zemljama u razvoju kao što je Južna Afrika, smatra da zamrzavanje carinskih tarifa na elektronske prijenose dovodi do gubitka prihoda od carina. Ove zemlje se suočavaju s velikim izazovima u razvoju svoje digitalne ekonomije i oslanjaju se na prihode od carina za potporu svojim trgovinskim aktivnostima. Ukidanjem zamrzavanja, ove zemlje bi dobile mogućnost da naplaćuju carinske tarife na elektronske prijenose, uključujući softverske proizvode, digitalna dobra i druge elektronske usluge.

Ciljevi Vlade u pogledu digitalne trgovine

Vlada Indije ima nekoliko ciljeva u vezi s digitalnom trgovinom. Prvo, želi ostvariti prihode od carina na robu koja se nalazi u digitalnoj trgovini. Trenutno, takva roba je izuzeta od carina zbog zamrzavanja carinskih tarifa. Drugo, želi postići jasnoću u definiciji robe u e-trgovini. Ova jasnoća bi eliminirala nesporazume i sporove oko carinskih tarifa na digitalnu robu.

Vlada traži kraj Zamrzavanja Carinskih Tarifa WTO-a iz 1998. na Digitalnu Trgovinu

Porez na robu u digitalnoj trgovini

Jedan od ključnih ciljeva Vlade je mogućnost naplaćivanja carinskih tarifa na digitalnu robu. Digitalna trgovina je doživjela nagli rast u posljednjim godinama, a Vlada želi osigurati da se naplati pravedna carinska stopa na tu robu. Porez na robu u digitalnoj trgovini bi osigurao prihode za državu i podržao njezinu trgovinsku konkurentnost.

Razjašnjenje definicije roba u e-trgovini

Još jedan važan cilj Vlade je razjašnjenje definicije robe u e-trgovini. Digitalna trgovina obuhvaća širok spektar proizvoda i usluga, uključujući softverske programe, digitalne sadržaje, video igre i još mnogo toga. Definicija robe u e-trgovini nije uvijek jasna i može dovesti do nesporazuma i sporova oko carinskih tarifa. Vlada želi postići jasnoću u definiciji robe kako bi se izbjegli takvi sporovi i osigurala pravična naplata carinskih tarifa.

Protivljenje ostalih uklanjanju zamrzavanja carinskih tarifa

Unatoč zahtjevu Vlade, postoje i protivnici ukidanja zamrzavanja carinskih tarifa na elektronske prijenose. Oni tvrde da bi ukidanje zamrzavanja imalo negativne posljedice, posebno na oporavak industrije nakon pandemije. Oporavak industrije zahtijeva stabilnost i predvidljivost, a uklanjanje zamrzavanja moglo bi stvoriti nesigurnost i poremetiti trgovinske lančece opskrbe. Ovi protivnici također tvrde da bi uklanjanje zamrzavanja omogućilo većim globalnim poslovnim subjektima da iskoriste svoju dominaciju i negativno utječu na konkurenciju.

Zaštita oporavka industrije nakon pandemije

Protivnici ukidanja zamrzavanja carinskih tarifa tvrde da bi to moglo negativno utjecati na oporavak industrije nakon pandemije. Industrija se još uvijek oporavlja od utjecaja pandemije, a uklanjanje zamrzavanja carinskih tarifa bi moglo negativno utjecati na njihovu konkurentnost. Ova mjera bi mogla dovesti do nepravedne trgovine i pogodovati većim globalnim poslovnim subjektima.

Očuvanje lanaca opskrbe

Jedan od argumenata protivnika ukidanja zamrzavanja carinskih tarifa je očuvanje lanaca opskrbe. Globalni lanci opskrbe su posebno osjetljivi na poremećaje, a uklanjanje zamrzavanja bi moglo poremetiti stabilnost i predvidljivost tih lanaca. Održavanje zamrzavanja carinskih tarifa na elektronske prijenose bi omogućilo stabilno i neprekinuto funkcioniranje lanaca opskrbe.

Stavovi globalnih poslovnih subjekata

Globalni poslovni subjekti su izrazili svoje protivljenje ukidanju zamrzavanja carinskih tarifa. Oni tvrde da bi to imalo negativan utjecaj na oporavak industrije nakon pandemije. Ovi subjekti tvrde da je očuvanje zamrzavanja ključno za stabilnost i predvidljivost u trgovini elektronskim prijenosima. Oni također tvrde da bi ukidanje zamrzavanja omogućilo većim globalnim poslovnim subjektima da iskoriste svoju dominaciju i stvore nelojalne trgovinske uvjete.

Prijedlog za promjenu pravila na sastanku WTO-a

Vlada Indije planira predložiti promjene pravila na sastanku Svjetske trgovinske organizacije. Pitanje zamrzavanja carinskih tarifa na elektronske prijenose bit će na dnevnom redu sastanka. Vlada želi uspostaviti dijalog i raspravu o ovoj temi kako bi se postigao konsenzus među članovima WTO-a.

Zaključak

Vlada Indije traži ukidanje zamrzavanja carinskih tarifa na elektronske prijenose koji je na snazi od 1998. godine. Oni smatraju da je ova mjera dovela do gubitka prihoda od carina i negativno utjecala na njihovu trgovinsku konkurentnost. Vlada također ima ciljeve u pogledu digitalne trgovine, uključujući naplatu carinskih tarifa na digitalnu robu i razjašnjenje definicije robe u e-trgovini. Međutim, postoji i protivljenje uklanjanju zamrzavanja carinskih tarifa, zbog zaštite oporavka industrije nakon pandemije i očuvanja lanaca opskrbe. Globalni poslovni subjekti također su izrazili svoje protivljenje ukidanju zamrzavanja. Vlada planira predložiti promjene pravila na sastanku WTO-a kako bi postigla konsenzus i rješenje za ovo pitanje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ova stranica koristi kolačiće kako bi vam pružila bolje iskustvo pregledavanja. Pregledavanjem ove web stranice, slažete se s našom upotrebom kolačića.